Soo Pee Wee Hockey

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Sarah McLeod on Thursday, January 16, 2020 (494 views)
The Extravaganza schedule is posted now.   Please note this is tentative pending NOHA approval however we wanted to give teams as much notice as we could for Friday games.   Please check the schedule often as at times we need to make changes and cannot email and post for every change.   Looking forward to a fun and competitive tournament!
Other Recent Articles
Upcoming Events
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
WednesdayThursdayFridaySaturdaySunday
Novice Major Tier 2
I.D.A Drug Mart-Coach Bouchard
5:00 PM
vs. Novice Major Tier 2 - Cavaliere Welding -Coach Waite
Pee Wee A
Team Lortie-Soo Thunder Red
6:00 PM
vs. Pee Wee A - Team Lamming-Soo Thunder White
Pee Wee A
Team Glavota-Soo Thunder Black
7:30 PM
vs. Pee Wee A - Team Hudson-Soo Thunder Grey
Women's Hockey League
9:00 PM-11:00 PM
Ice Rental
Atom A
Prouse
7:00 AM-8:00 AM
Practice
Novice Minor Tier 1
Machine Shop
5:00 PM
vs. Novice Minor Tier 1 - Direct Mechanical
Booked Ice
5:00 PM-6:00 PM
Ice Rental
Novice Minor Tier 1
S & T
6:00 PM
vs. Novice Minor Tier 1 - Popeyes Chicken
Atom
AtoMc Orange-Team Jaeger
7:00 PM
vs. Atom - AtoMc Black-Team Tait
Atom DS
Rep Aire-Team Coletti
8:00 PM
vs. Atom DS - WHAM-Team McGonegal
Pee Wee
Community First -Team Dunseath
9:00 PM
vs. Pee Wee - Rotary-Team Ubaldi
Novice Major Tier 1
Soo Police
5:00 PM
vs. Novice Major Tier 1 - DK Designs
Pee Wee A
Team Hudson-Soo Thunder Grey
5:30 PM-6:30 PM
Practice
Novice Major Tier 1
McMillan Carpet One
6:00 PM
vs. Novice Major Tier 1 - Martineau Masonry
Pee Wee A
Team Glavota-Soo Thunder Black
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Atom DS
Property Masters-Team Miller
7:00 PM
vs. Atom DS - SIMS-Team Stephens
Atom
AtoMc Yellow-Team Lesage
8:00 PM
vs. Atom - AtoMc White-Team Currie
Pee Wee
McDougall -Team O'Neil
9:00 PM
vs. Pee Wee - Floreani O'Toole-Team Pavoni
T5
Timbits Teal-Team Colizza
7:00 AM-8:00 AM
Practice
T5
Timbit Purple-Team MacLean
7:00 AM-8:00 AM
Practice
T5
Timbits White-Team Corcoran
7:00 AM-8:00 AM
Practice
T5
Timbits Red-Team Pezzutto
8:00 AM-9:00 AM
Practice
T5
Team Green-Team Wilson
8:00 AM-9:00 AM
Practice
T5
Timbits Black-Team Keating
8:00 AM-9:00 AM
Practice
Atom A
Green Apple Realty
8:00 AM-9:00 AM
Practice
Atom
AtoMc Purple-Team Fuselli & AtoMc Blue-Team Biemann
8:30 AM-9:30 AM
Shared Practice
T5
Timbits Blue-Team Parsons
9:00 AM-10:00 AM
Practice
T5
Timbits Yellow-Team Heffernan
9:00 AM-10:00 AM
Practice
T5
Timbits Grey-Team Dahl
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Atom A
WHAM
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Atom
AtoMc Green-Team Whitmell & AtoMc Black-Team Tait
9:30 AM-10:30 AM
Shared Practice
T4
Timbits Black-Team Alfano
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Atom DS
Property Masters-Team Miller
10:00 AM-11:00 AM
Practice
T4
Timbits Red-Team Schill
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Atom A
Booster Juice
10:00 AM-11:00 AM
Practice
T4
Timbits Blue-Team Mannarino
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Atom DS
WHAM-Team McGonegal
11:00 AM-12:00 PM
Practice
T4
Timbits Orange-Team Luck
11:00 AM-12:00 PM
Practice
T4
Timbits Green-Team Ludgate
11:00 AM-12:00 PM
Practice
T4
Timbits White-Team Boissoneau
11:00 AM-12:00 PM
Practice
Pee Wee
Northern Chiropractic-Team Coulter
11:00 AM-12:00 PM
Practice
Tyke Tier 2
Norther Vision Care-Team Allison
12:00 PM
vs. Tyke Tier 2 - Soo PeeWee Pro Shop-Team Boychuk
Tyke Tier 2
Prouse-Team Bodnar
1:00 PM
vs. Tyke Tier 2 - Fountain Tire-Team Lepore
Tyke Tier 1
Jr. Thunderbirds White
2:00 PM
vs. Tyke Tier 1 - Jr. Thunderbirds Red
Tyke Tier 1
Jr. Thunderbirds Orange
3:00 PM
vs. Tyke Tier 1 - Jr. Thunderbirds Black
Pee Wee
Centre Ice-Team Rebek
3:00 PM-4:00 PM
Practice
Novice Minor Tier 2
Direct Mechanical-Team Boychuk
4:00 PM
vs. Novice Minor Tier 2 - Floreani O'Toole-Team Deluca
Novice Major Tier 2
Rome's -Coach Cuillerier
5:00 PM
vs. Novice Major Tier 2 - Team Essentials -Coach Richards
Novice Major Tier 2
Soo Optometry Clinic-Coach Lang
6:00 PM
vs. Novice Major Tier 2 - Bobcat Trails Petes-Coach Laakso
Pee Wee
Floreani O'Toole-Team Pavoni
7:00 PM
vs. Pee Wee - Team Essentials-Team Bouchard
Pee Wee
Kelly's Parkway-Team Kelly
8:30 PM
vs. Pee Wee - McDougall -Team O'Neil
Tyke Tier 1
Jr. Thunderbirds White & Jr. Thunderbirds Orange
7:00 AM-8:00 AM
Shared Practice
Tyke Tier 1
Jr. Thunderbirds Black & Jr. Thunderbirds Red
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Novice Major Tier 2
Team Essentials -Coach Richards & Bobcat Trails Petes-Coach Laakso
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Pee Wee
Rotary-Team Ubaldi
8:00 AM-9:00 AM
Practice
Atom DS
SIMS-Team Stephens
8:30 AM-9:30 AM
Practice
Novice Major Tier 2
Cavaliere Welding -Coach Waite & I.D.A Drug Mart-Coach Bouchard
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
T4
Timbits Blue-Team Mannarino
9:00 AM-10:00 AM
Practice
T4
Timbits Red-Team Schill
9:00 AM-10:00 AM
Practice
T4
Timbits Green-Team Ludgate
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Atom DS
WHAM-Team McGonegal & Property Masters-Team Miller
9:30 AM-10:30 AM
Shared Practice
Novice Major Tier 2
Soo Optometry Clinic-Coach Lang & Rome's -Coach Cuillerier
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
T4
Timbits White-Team Boissoneau
10:00 AM-11:00 AM
Practice
T4
Timbits Orange-Team Luck
10:00 AM-11:00 AM
Practice
T4
Timbits Black-Team Alfano
10:00 AM-11:00 AM
Practice
T5
Timbits Grey-Team Dahl
11:00 AM-12:00 PM
Practice
T5
Timbits Teal-Team Colizza
11:00 AM-12:00 PM
Practice
T5
Team Green-Team Wilson
11:00 AM-12:00 PM
Practice
T5
Timbits White-Team Corcoran
12:00 PM-1:00 PM
Practice
T5
Timbits Red-Team Pezzutto
12:00 PM-1:00 PM
Practice
T5
Timbits Black-Team Keating
12:00 PM-1:00 PM
Practice
Pee Wee
Northern Chiropractic-Team Coulter
12:00 PM-1:00 PM
Practice
T5
Timbit Purple-Team MacLean
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Pee Wee
Kelly's Parkway-Team Kelly
1:00 PM-2:00 PM
Practice
T5
Timbits Blue-Team Parsons
1:00 PM-2:00 PM
Practice
T5
Timbits Yellow-Team Heffernan
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Tyke Tier 2
Soo PeeWee Pro Shop-Team Boychuk & Prouse-Team Bodnar
2:00 PM-3:00 PM
Shared Practice
Tyke Tier 2
Norther Vision Care-Team Allison & Fountain Tire-Team Lepore
3:00 PM-4:00 PM
Shared Practice
Novice Minor Tier 2
McDougall -Team Parsons & All In One Contracting-Team Olar
4:00 PM-5:00 PM
Shared Practice
Novice Minor Tier 2
Floreani O'Toole-Team Deluca & Direct Mechanical-Team Boychuk
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Novice Minor Tier 2
SalDan-Team Gagnon & Kinze Adventure Dogs-Team McLean
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Atom
AtoMc White-Team Currie & AtoMcRed-Team Entwistle
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Atom
AtoMc Yellow-Team Lesage & AtoMc Orange-Team Jaeger
8:00 PM-9:00 PM
Shared Practice
Sault Female
9:30 PM-11:00 PM
Sault Female
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Organization Record
2019-2020
No Scores Reported
Upcoming Games
  • Wed
    Jan 22
    5:00 PM
    Novice Major Tier 2 - I.D.A Drug Mart-Coach Bouchard
    vs. Novice Major Tier 2 - Cavaliere Welding -Coach Waite
  • Wed
    Jan 22
    6:00 PM
    Pee Wee A - Team Lortie-Soo Thunder Red
    vs. Pee Wee A - Team Lamming-Soo Thunder White
  • Wed
    Jan 22
    7:30 PM
    Pee Wee A - Team Glavota-Soo Thunder Black
    vs. Pee Wee A - Team Hudson-Soo Thunder Grey
  • Thu
    Jan 23
    5:00 PM
    Novice Minor Tier 1 - Machine Shop
    vs. Novice Minor Tier 1 - Direct Mechanical
  • Thu
    Jan 23
    6:00 PM
    Novice Minor Tier 1 - S & T
    vs. Novice Minor Tier 1 - Popeyes Chicken
  • Thu
    Jan 23
    7:00 PM
    Atom - AtoMc Orange-Team Jaeger
    vs. Atom - AtoMc Black-Team Tait
Our Tournaments
View AllOnline Libraries
Colours Legend
The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
  • Home Regular Season & Playoff
  • Away Regular Season & Playoff
  • Practices & Exhibition Games
  • Tournaments & Tournament Games
Printed from soopeewee.ca on Wednesday, January 22, 2020 at 12:57 AM